Ce site Web utilise des cookies pour améliorer l'expérience utilisateur. En utilisant notre site Web, vous consentez à tous les cookies conformément à notre politique en matière de cookies.
Nous utilisons également des cookies pour collecter des données dans le but de personnaliser et de mesurer l'efficacité de notre publicité. Pour plus de détails, consultez la Politique de confidentialité de Google.
|
Every Friday at 6 PM 90% RAH-farmed |
|
|
|
|
Give your reef aquarium a turnkey natural cleaning service with our all-in-one kit of detritivores – no hermit crabs or sea urchins included, unless requested. |
|
|
A sustainable, pre-seeded alternative – perfect for a reef with zero environmental impact. Exclusive to RecifAtHome |
|
Free shipping on equipment from €69*
Free shipping on equipment from €69* Coral and Fish update every Friday at 6 pm
The Red Dragon Bubble King DC 67 W skimmer pump is a high-performance DC pump designed by Royal Exclusiv to equip Bubble King SuperMarin skimmers. It ensures optimized air injection and water flow for efficient and stable skimming.
| See all delivery fees | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|
| DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 32,70 € |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € |
| Country | Carrier | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|---|
| ZONE EUROPE1 200 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | Offert | |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 59,89 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 259 € | |
| EUROPE la France | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 32,70 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € | |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € | |
| ZONE EUROPE2 210 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 12,90 € |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 69,90 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | 39,90 € | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 359 € | |
| ZONE 300 SUISSE | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 26,90 € |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 389 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 74,90 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo – Levend | 0 à 100 000 € | 44,90 € |
This DC pump is specially designed for the Bubble King SuperMarin 200, 250, and 300 skimmers. It features a needle wheel that allows for fine and uniform bubble production, essential for efficient skimming in reef aquariums.
Bubble King SuperMarin 200
Bubble King SuperMarin 250
Bubble King SuperMarin 300
Maximum power: 67 W
Technology: adjustable 24 V DC pump
Maximum air flow: 2,500 l/h
Maximum water flow: 7,500 l/h
Wheel type: needle wheel
Detachable controller and power supply
| Feature | Value |
|---|---|
| Model | Red Dragon Bubble King DC 67 W |
| Air flow | max. 2,500 l/h |
| Water flow | max. 7,500 l/h |
| Power | max. 67 W |
| Power supply voltage | 100–240 V |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Technology | 24 V DC |
| Pump protection rating | IP68 |
| Cable length pump → controller | approximately 3 m |
| Cable length controller → power supply | approximately 1.5 m |
| Pump weight only | 2 kg |
| Total weight (with controller and power supply) | 3.5 kg |
| Element | Dimensions |
|---|---|
| Pump with nozzle | 150 mm width / 200 mm length / 140 mm height |
| Controller | 50 mm width / 100 mm length / 190 mm height |
| Suction side height | 60 mm (center) |
The pump uses a needle wheel to generate an optimal air/water mix, ensuring the production of fine microbubbles. The electronic controller allows precise adjustment of the skimmer's performance.
Designed for direct integration on Bubble King SuperMarin skimmers, this pump is easy to install and ensures stable operation in demanding reef systems.
Red Dragon Bubble King DC 67 W pump
Detachable electronic controller
Power supply block
Connection cables
User manual
Regular maintenance of the rotor and pump body is recommended to maintain optimal performance and extend the equipment's lifespan.
The Red Dragon Bubble King DC 67 W skimmer pump is a high-performance DC pump designed by Royal Exclusiv to equip Bubble King SuperMarin skimmers. It ensures optimized air injection and water flow for efficient and stable skimming.
check_circle
check_circle