Ce site Web utilise des cookies pour améliorer l'expérience utilisateur. En utilisant notre site Web, vous consentez à tous les cookies conformément à notre politique en matière de cookies.
Nous utilisons également des cookies pour collecter des données dans le but de personnaliser et de mesurer l'efficacité de notre publicité. Pour plus de détails, consultez la Politique de confidentialité de Google.
|
Every Friday at 6 PM 90% RAH-farmed |
|
|
|
|
Give your reef aquarium a turnkey natural cleaning service with our all-in-one kit of detritivores – no hermit crabs or sea urchins included, unless requested. |
|
|
A sustainable, pre-seeded alternative – perfect for a reef with zero environmental impact. Exclusive to RecifAtHome |
|
Free shipping on equipment from €69*
Free shipping on equipment from €69* Coral and Fish update every Friday at 6 pm
The Red Dragon 3 ECO 25 W pump from Royal Exclusiv is a DC circulation pump designed for marine aquariums and reef systems. Thanks to its adjustable brushless motor and electronic controller, it offers precise flow, controlled energy consumption, and silent operation.
| See all delivery fees | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|
| DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 32,70 € |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € |
| Country | Carrier | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|---|
| ZONE EUROPE1 200 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | Offert | |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 59,89 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 259 € | |
| EUROPE la France | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 32,70 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € | |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € | |
| ZONE EUROPE2 210 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 12,90 € |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 69,90 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | 39,90 € | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 359 € | |
| ZONE 300 SUISSE | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 26,90 € |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 389 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 74,90 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo – Levend | 0 à 100 000 € | 44,90 € |
The Red Dragon 3 ECO 25 W is an adjustable DC pump developed by Royal Exclusiv. It is designed to ensure reliable and silent water circulation in reef systems, while offering precise flow control thanks to its electronic controller.
Maximum Power: 25 W
Maximum Flow Rate: 4 m³/h (1056 GPH)
Maximum Head Height: 2.5 m
Technology: adjustable brushless DC motor
Power Adjustment: in 2 W increments
Adjustment Range: 2 W to 25 W
Inlet: 32 mm (1")
Outlet: 25 mm (0.75")
| Feature | Value |
|---|---|
| Model | Red Dragon 3 ECO 25 W |
| Maximum Flow Rate | 4.0 m³/h (1056 GPH) |
| Head Height | 2.5 m |
| Maximum Power | 25 W |
| Power Adjustment | in 2 W increments (2 W to 25 W) |
| Supply Voltage | 100–240 V |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Technology | 24 V DC |
| Pump Protection Rating | IP68 |
| Controller Protection Rating | IP66 |
| Pump Weight Without Controller | 1.0 kg |
| Component | Dimensions |
|---|---|
| Pump | 100 mm width / 170 mm length / 155 mm height |
| Controller | 30 mm width / 95 mm length / 105 mm height |
| Intake Side Height | 60 mm (center) |
The Red Dragon 3 ECO pump uses a brushless DC motor allowing for silent operation and precise flow regulation. The electronic controller displays the power consumption as well as the pump's rotation speed.
The pump can be used for circulation or water return in reef aquariums. It has a 32 mm inlet and a 25 mm outlet allowing for simple integration into most setups.
Red Dragon 3 ECO 25 W Pump
Electronic Controller
Power Supply Unit
Connection Cables
User Manual
Regular cleaning of the rotor and pump body helps maintain performance and prevent the accumulation of limescale deposits.
The Red Dragon 3 ECO 25 W pump from Royal Exclusiv is a DC circulation pump designed for marine aquariums and reef systems. Thanks to its adjustable brushless motor and electronic controller, it offers precise flow, controlled energy consumption, and silent operation.
check_circle
check_circle