- Out-of-Stock
Ce site Web utilise des cookies pour améliorer l'expérience utilisateur. En utilisant notre site Web, vous consentez à tous les cookies conformément à notre politique en matière de cookies.
Nous utilisons également des cookies pour collecter des données dans le but de personnaliser et de mesurer l'efficacité de notre publicité. Pour plus de détails, consultez la Politique de confidentialité de Google.
|
Every Friday at 6 PM 90% RAH-farmed |
|
|
|
|
Give your reef aquarium a turnkey natural cleaning service with our all-in-one kit of detritivores – no hermit crabs or sea urchins included, unless requested. |
|
|
A sustainable, pre-seeded alternative – perfect for a reef with zero environmental impact. Exclusive to RecifAtHome |
|
Free shipping on equipment from €69*
Free shipping on equipment from €69* Coral and Fish update every Friday at 6 pm
Electronic refractometer Milwaukee MA887 designed to accurately measure the salinity of seawater in aquariums, with reliable digital readout in PSU, ppt, or density.
| Date Maximum delivery |
|
|---|---|
| Express | Friday 22 May |
| Pick-up point |
Friday 22 May
Tuesday 26 May |
| Home |
Monday 25 May
Tuesday 26 May |
| See all delivery fees | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|
| DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 68,99 à 158,98 € | 7,80 € |
| 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 24,90 € |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| GLS À domicile | 68,99 à 158,98 € | 7,80 € |
| 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € |
| Country | Carrier | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|---|
| ZONE EUROPE1 200 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 15,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | Offert | ||
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 29,89 € | |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 259 € | |
| EUROPE la France | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 68,99 à 158,98 € | 7,80 € | |
| 158,99 à 10 000 € | Offert | ||
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 24,90 € | |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | ||
| GLS À domicile | 68,99 à 158,98 € | 7,80 € | |
| 158,99 à 10 000 € | Offert | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € | |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € | |
| ZONE EUROPE2 210 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 12,90 € |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | ||
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 100 000 € | 39,90 € | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 359 € | |
| ZONE 300 SUISSE | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 26,90 € |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 389 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo – Levend | 0 à 100 000 € | 44,90 € |
The electronic refractometer Milwaukee MA887 is an optical instrument designed to measure the salinity of natural or artificial seawater as well as brackish water. It uses refractive index measurement to provide a reliable and reproducible value, without the uncertainty associated with mechanical refractometers.
The MA887 measures the refractive index of the sample and automatically converts it into different units of salinity. The conversion algorithms are based on the actual physical properties of seawater and not on simple sodium chloride solutions.
After a simple calibration performed by the user with distilled or osmosis water, it takes just a few seconds to obtain the salinity value. The device simultaneously displays the temperature and the measured value on a large dual-level digital screen.
The MA887 displays salinity in practical salinity units, parts per thousand, or density. It features automatic temperature compensation and an automatic shut-off to preserve battery life.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Measured Parameters | Salinity and temperature |
| Measurement Ranges | 0 to 50 PSU, 0 to 150 ppt, 1.000 to 1.114 SG, 0 to 80 °C |
| Resolution | 1 PSU, 1 ppt, 0.001 SG, 0.1 °C |
| Accuracy | ± 2 PSU, ± 2 ppt, ± 0.002 SG, ± 0.3 °C |
| Light Source | Yellow LED |
| Measurement Time | Approximately 1.5 seconds |
| Minimum Sample Volume | 100 µL |
| Temperature Compensation | Automatic from 10 to 40 °C |
| Power Supply | 1 x 9 V battery |
| Battery Life | Approximately 5000 readings |
| Automatic Shut-off | After 3 minutes of non-use |
| Dimensions | 192 x 102 x 67 mm |
| Weight | 420 g |
osmosis water
LED
The electronic refractometer Milwaukee MA887 allows for reliable control of aquarium salinity, provided regular calibration is performed and a clean and representative sample is used.
Download
Produits conforme fonctionne parfaitement idéal pour débutant facile à Utilisé
Electronic refractometer Milwaukee MA887 designed to accurately measure the salinity of seawater in aquariums, with reliable digital readout in PSU, ppt, or density.
check_circle
check_circle