Ce site Web utilise des cookies pour améliorer l'expérience utilisateur. En utilisant notre site Web, vous consentez à tous les cookies conformément à notre politique en matière de cookies.
Nous utilisons également des cookies pour collecter des données dans le but de personnaliser et de mesurer l'efficacité de notre publicité. Pour plus de détails, consultez la Politique de confidentialité de Google.
|
Every Friday at 6 PM 90% RAH-farmed |
|
|
|
|
Give your reef aquarium a turnkey natural cleaning service with our all-in-one kit of detritivores – no hermit crabs or sea urchins included, unless requested. |
|
|
A sustainable, pre-seeded alternative – perfect for a reef with zero environmental impact. Exclusive to RecifAtHome |
|
Free shipping on equipment from €69*
Free shipping on equipment from €69* Coral and Fish update every Friday at 6 pm
JBL ProCristal Compact UV-C 36 W sterilizer for aquariums, designed to clarify water and reduce algae, bacteria, and pathogenic germs.
| Date Maximum delivery |
|
|---|---|
| Express | Friday 22 May |
| Pick-up point |
Friday 22 May
Tuesday 26 May |
| Home |
Monday 25 May
Tuesday 26 May |
| See all delivery fees | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|
| DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 24,90 € |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € |
| Country | Carrier | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|---|
| ZONE EUROPE1 200 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 15,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | Offert | ||
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 29,89 € | |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 259 € | |
| EUROPE la France | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 24,90 € | |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | ||
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € | |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € | |
| ZONE EUROPE2 210 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 12,90 € |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | ||
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 100 000 € | 39,90 € | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 359 € | |
| ZONE 300 SUISSE | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 26,90 € |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 389 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo – Levend | 0 à 100 000 € | 44,90 € |
The JBL ProCristal Compact UV-C 36 W is a sterilizer designed to improve the clarity and quality of water in an aquarium. The UV-C radiation effectively destroys floating algae cells, bacteria, and many pathogenic germs without altering the water parameters.
pump
Water circulates inside the sterilizer and is exposed to germicidal UV-C radiation. This process helps reduce undesirable microorganisms responsible for cloudy water or health risks, without affecting the beneficial bacteria present in the filter.
| Criterion | Data |
|---|---|
| Recommended Aquarium Volume | 1500 to 3000 L |
| Recommended Flow Rate | 400 to 1000 L/h |
| Type of Installation | On external filter or separate pump |
| Compatibility | Freshwater and marine aquarium |
| Characteristic | Value |
|---|---|
| Power | 36 W |
| Type of Lamp | UV-C, 2G11 base |
| Body Length | 56.5 cm |
| Minimum Required Length | 42 cm |
| Net Weight | 2.696 kg |
| Material | UV-resistant housing, double glass tube |
The sterilizer is TÜV controlled and equipped with a safety breaker ensuring automatic shutdown of the UV-C lamp in case of device opening. The robust housing is designed for durable use in aquatic environments.
| Item | Detail |
|---|---|
| UV-C Device | Complete 36 W sterilizer |
| UV-C Lamp | 36 W, 2G11 base |
| Electrical Cable | 5 m |
| Wall Mount | Included |
| Fasteners | Stainless steel screws V2A |
| Fittings | Compression fittings for hoses from 12 to 40 mm |
Install the sterilizer in bypass on an external filter or dedicated pump following the recommended flow rate. Regularly clean the glass tube to ensure optimal effectiveness of the UV-C radiation.
JBL ProCristal Compact UV-C 36 W sterilizer for aquariums, designed to clarify water and reduce algae, bacteria, and pathogenic germs.
check_circle
check_circle