Ce site Web utilise des cookies pour améliorer l'expérience utilisateur. En utilisant notre site Web, vous consentez à tous les cookies conformément à notre politique en matière de cookies.
Nous utilisons également des cookies pour collecter des données dans le but de personnaliser et de mesurer l'efficacité de notre publicité. Pour plus de détails, consultez la Politique de confidentialité de Google.
|
Every Friday at 6 PM 90% RAH-farmed |
|
|
|
|
Give your reef aquarium a turnkey natural cleaning service with our all-in-one kit of detritivores – no hermit crabs or sea urchins included, unless requested. |
|
|
A sustainable, pre-seeded alternative – perfect for a reef with zero environmental impact. Exclusive to RecifAtHome |
|
Free shipping on equipment from €69*
Free shipping on equipment from €69* Coral and Fish update every Friday at 6 pm
The Bubble King Double Cone 180 RDX by Royal Exclusiv is an internal skimmer designed for marine aquariums up to 500 liters. Equipped with an adjustable Red Dragon X pump, it offers high air intake and efficient protein extraction for demanding reef aquariums.
| See all delivery fees | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|
| DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 32,70 € |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € |
| Country | Carrier | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|---|
| ZONE EUROPE1 200 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | Offert | |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 59,89 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 259 € | |
| EUROPE la France | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 32,70 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € | |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € | |
| ZONE EUROPE2 210 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 12,90 € |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 69,90 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | 39,90 € | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 359 € | |
| ZONE 300 SUISSE | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 26,90 € |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 389 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 74,90 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo – Levend | 0 à 100 000 € | 44,90 € |
The Bubble King Double Cone 180 RDX is an internal skimmer developed by Royal Exclusiv for reef aquariums up to 500 liters. Its Double Cone design improves foam stability and optimizes the removal of dissolved organic compounds present in the water.
Recommended Aquarium: up to 500 L
Maximum Air Intake: 1500 L/h
Maximum Water Flow: 4000 L/h
Pump: Red Dragon X
Power: 15 to 50 W
Skimmer Base: 22 cm x 28 cm
Total Height: approximately 53 cm
Weight: 5 kg pump included
| Feature | Value |
|---|---|
| Model | Bubble King Double Cone 180 RDX |
| Skimmer Type | Internal |
| Pump | Red Dragon X |
| Air Intake | max. 1500 L/h |
| Water Flow | max. 4000 L/h |
| Power | 15 to 50 W |
| Power Supply Voltage | 230 V / 50 Hz (also available in 110 V / 60 Hz) |
| Technology | 24 V |
| Protection Rating | IP68 |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Minimum Level | 200 mm |
| Maximum Level | 250 mm |
| Configuration | Dimensions |
|---|---|
| Skimmer without pump | 220 mm width / 280 mm length / 530 mm height |
| Skimmer with pump | 340 mm width / 380 mm length / 530 mm height |
The Bubble King Double Cone 180 RDX is designed to be installed in the sump. A stable water level between 200 mm and 250 mm is recommended to ensure optimal skimmer performance.
Bubble King Double Cone 180 RDX Skimmer
Red Dragon X Pump
Power Supply
Connection Cables
User Manual
Regular cleaning of the pump, needle wheel, and air intake helps maintain the skimmer's performance and prevents the accumulation of lime deposits.
The Bubble King Double Cone 180 RDX by Royal Exclusiv is an internal skimmer designed for marine aquariums up to 500 liters. Equipped with an adjustable Red Dragon X pump, it offers high air intake and efficient protein extraction for demanding reef aquariums.
check_circle
check_circle