Ce site Web utilise des cookies pour améliorer l'expérience utilisateur. En utilisant notre site Web, vous consentez à tous les cookies conformément à notre politique en matière de cookies.
Nous utilisons également des cookies pour collecter des données dans le but de personnaliser et de mesurer l'efficacité de notre publicité. Pour plus de détails, consultez la Politique de confidentialité de Google.
|
Every Friday at 6 PM 90% RAH-farmed |
|
|
|
|
Give your reef aquarium a turnkey natural cleaning service with our all-in-one kit of detritivores – no hermit crabs or sea urchins included, unless requested. |
|
|
A sustainable, pre-seeded alternative – perfect for a reef with zero environmental impact. Exclusive to RecifAtHome |
|
Free shipping on equipment from €69*
Free shipping on equipment from €69* Coral and Fish update every Friday at 6 pm
The Red Dragon 5 ECO 200 W Flow Version pump by Royal Exclusiv is a high-performance DC pump designed to provide a very high flow rate in reef installations and large marine aquarium systems. Thanks to its adjustable brushless motor and electronic controller, it allows for precise adjustment of power and flow rate.
| See all delivery fees | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|
| DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 32,70 € |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € |
| Country | Carrier | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|---|
| ZONE EUROPE1 200 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | Offert | |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 59,89 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 259 € | |
| EUROPE la France | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 32,70 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| GLS À domicile | 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € | |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € | |
| ZONE EUROPE2 210 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 12,90 € |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 69,90 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 248,99 à 100 000 € | 39,90 € | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 359 € | |
| ZONE 300 SUISSE | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 26,90 € |
| DPD Livraison internationale | 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 389 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden +3kg Material | 3 à 21 kg | 74,90 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo – Levend | 0 à 100 000 € | 44,90 € |
The Red Dragon 5 ECO 200 W Flow Version is an adjustable DC pump developed by Royal Exclusiv for installations requiring a very high flow rate. It is particularly suited for large reef systems, technical installations, and water circulation circuits demanding a high flow capacity.
Maximum Power: 200 W
Maximum Flow Rate: 19 m³/h (5000 GPH)
Maximum Head Height: 6.75 m
Technology: Adjustable brushless DC motor
Power Adjustment: In 5 W increments
Adjustment Range: 5 W to 200 W
Inlet: 63 mm (2")
Outlet: 50 mm (1.5")
| Feature | Value |
|---|---|
| Model | Red Dragon 5 ECO 200 W Flow Version |
| Maximum Flow Rate | 19.0 m³/h (5000 GPH) |
| Head Height | 6.75 m |
| Maximum Power | 200 W |
| Power Adjustment | In 5 W increments (5 W to 200 W) |
| Power Supply Voltage | 100–240 V |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Technology | 36 V DC |
| Pump Protection Rating | IP68 |
| Controller Protection Rating | IP54 |
| Pump Weight without Controller | 4.5 kg |
| Element | Dimensions |
|---|---|
| Pump with Fittings | 130 mm Width / 250 mm Length / 220 mm Height |
| Pump without Fittings | 130 mm Width / 210 mm Length / 190 mm Height |
| Controller | 50 mm Width / 100 mm Length / 140 mm Height |
| Suction Side Height | 75 mm (center) |
The Red Dragon 5 ECO uses a brushless DC motor for quiet operation and precise flow regulation. The electronic controller displays the power consumption and the pump's rotation speed to facilitate adjustments.
This pump is designed for water circulation or uplift in large reef installations. Its 63 mm inlet and 50 mm outlet allow it to handle large water volumes in technical systems.
Red Dragon 5 ECO 200 W Flow Version Pump
Electronic Controller
Power Supply Unit
Connection Cables
Instruction Manual
Regular cleaning of the rotor and pump body is recommended to maintain performance and prevent the accumulation of lime deposits.
The Red Dragon 5 ECO 200 W Flow Version pump by Royal Exclusiv is a high-performance DC pump designed to provide a very high flow rate in reef installations and large marine aquarium systems. Thanks to its adjustable brushless motor and electronic controller, it allows for precise adjustment of power and flow rate.
check_circle
check_circle