Ce site Web utilise des cookies pour améliorer l'expérience utilisateur. En utilisant notre site Web, vous consentez à tous les cookies conformément à notre politique en matière de cookies.
Nous utilisons également des cookies pour collecter des données dans le but de personnaliser et de mesurer l'efficacité de notre publicité. Pour plus de détails, consultez la Politique de confidentialité de Google.
|
Every Friday at 6 PM 90% RAH-farmed |
|
|
|
|
Give your reef aquarium a turnkey natural cleaning service with our all-in-one kit of detritivores – no hermit crabs or sea urchins included, unless requested. |
|
|
A sustainable, pre-seeded alternative – perfect for a reef with zero environmental impact. Exclusive to RecifAtHome |
|
Free shipping on equipment from €69*
Free shipping on equipment from €69* Coral and Fish update every Friday at 6 pm
Compact LED light for reef aquariums, suitable for small volume hard and soft corals, offering an optimized spectrum, a strong blue component, and flexible installation submerged or emerged.
| Date Maximum delivery |
|
|---|---|
| Express | Friday 22 May |
| Pick-up point |
Friday 22 May
Tuesday 26 May |
| Home |
Monday 25 May
Tuesday 26 May |
| See all delivery fees | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|
| DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 68,99 à 158,98 € | 7,80 € |
| 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 24,90 € |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | |
| GLS À domicile | 68,99 à 158,98 € | 7,80 € |
| 158,99 à 10 000 € | Offert | |
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € |
| Country | Carrier | Cart amount | Delivery fees |
|---|---|---|---|
| ZONE EUROPE1 200 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 15,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | Offert | ||
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 29,89 € | |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 259 € | |
| EUROPE la France | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | Offert |
| DPD Livraison sur lieu de travail | 0 à 10 000 € | 7,80 € | |
| DPD Livraison à domicile Predict sur créneau horaire | 68,99 à 158,98 € | 7,80 € | |
| 158,99 à 10 000 € | Offert | ||
| En Relais GLS | 68,99 à 10 000 € | Offert | |
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 24,90 € | |
| 248,99 à 100 000 € | Offert | ||
| GLS À domicile | 68,99 à 158,98 € | 7,80 € | |
| 158,99 à 10 000 € | Offert | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 50 € | |
| UPS Matériel Domicile EXPRESS 24H | 0 à 15 000 € | 19,90 € | |
| ZONE EUROPE2 210 | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 12,90 € |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | ||
| EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo - Levend | 0 à 248,99 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 100 000 € | 39,90 € | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 359 € | |
| ZONE 300 SUISSE | DPD Livraison en relais Pickup | 68,99 à 10 000 € | 26,90 € |
| DPD Livraison internationale | 0 à 248,98 € | 39,90 € | |
| 248,99 à 10 000 € | 39,90 € | ||
| Livraison palette – Pallet Delivery | 0 à 50 kg | 389 € | |
| Suisse - EXPRESS 24H Vivant - Live - Lebenden - Vivo – Levend | 0 à 100 000 € | 44,90 € |
The Tunze 8850 Full Spectrum LED fixture offers comprehensive and adjustable lighting for reef and freshwater aquariums. With its adjustable spectrum from over 13,000 K to pure blue, it perfectly adapts to the needs of hard corals, soft corals, and aquatic plants. Its fully waterproof design (IP68) allows for surface or submerged installation, with stable and silent operation.
| Type of Fixture | Full spectrum LED for reef and freshwater aquarium |
| Recommended Volume | Up to 40 L for hard corals, 60 L for soft corals, 80 L in freshwater |
| Integrated LEDs | Cool white, blue, green, and red |
| Color Temperature | Adjustable from >13,000 K to approx. 30,000 K |
| Perceived Brightness | 400 lm |
| PAR Flux (Photosynthetically Active Radiation) | 2.2 W |
| Photosynthetic Photon Flux | 9.2 µmol/s |
| Power Consumption | 9.5 W in air / up to 26 W when submerged |
| Power Supply | 100–240 V / 50–60 Hz / 24 V DC |
| Cable Length | 2.5 m |
| Dimensions (L x W x H) | 305 x 25 x 17 mm |
| Mounting | Magnet Holder up to 12 mm glass thickness |
The ramp can be used emerged or submerged up to 2 cm. When submerged, cooling is optimized, increasing light output up to 26 W. Installation is easy with the sturdy magnetic holder (up to 12 mm glass). The ramp is completely waterproof and corrosion-resistant, ensuring maximum safety.
Rinse regularly with clear water. In case of lime deposits, soak in white vinegar and then rinse thoroughly. Never scrape the surface with a hard object.
Limited 24-month warranty, excluding consumable parts. CE certified product and compliant with European environmental standards.
Download
Compact LED light for reef aquariums, suitable for small volume hard and soft corals, offering an optimized spectrum, a strong blue component, and flexible installation submerged or emerged.
check_circle
check_circle